رویدادها و تازه‌ها

حسین آقای «پریا»، پدر «شهرزاد» نیست

حسین آقای «پریا»، پدر «شهرزاد» نیست

محمود پاک‌نیت که در مجموعه «پریا» به عنوان پدری دلسوز ایفای نقش می‌کند، درباره‌ی تفاوت این کاراکتر، با دیگر شخصیت‌هایی که ایفا کرده است، توضیح داد:‌ هر شخصیتی کنش و واکنش‌های خاص خود را دارد؛ «حسین آقا»ی قصه‌ی «پریا» پدر «شهرزاد» نیست، بلکه یک آدم دیگر با خصوصیات و با راه و روش دیگر است، اما باز هم پدر است.

پاک‌نیت که این‌روزها بازی‌اش در مجموعه «پریا» را شاهد هستیم، درباره‌ی موضوع و محتوای این مجموعه تلویزیونی که برخاسته از مسائله‌ای حساس در جامعه است، توضیح داد:‌ سوژه مجموعه «پریا» خواست خود سازمان صداوسیما و وزارت بهداشت بوده است. از لحاظ اجرایی نیز به جهت اینکه قصه کار مسئله روز جامعه بوده است و همیشه مخفی مانده است و بسیاری از افراد جامعه گرفتار این معضلات هستند، به تصویر کشیده شده است.

او ادامه داد:‌ شخصیت‌های قصه در «پریا»، نماینده افرادی از جامعه هستند که گرفتار معضلاتی از این جنس هستند اما نمی‌توانند در این زمینه صحبت کنند و یا به جایی برای درمان مراجعه کنند و بگویند که ما نیز این مشکل را داریم؛ بنابر این روی صحبت مجموعه «پریا» به تمام جامعه و همچنین کسانی است که گرفتار مشکل ایدز و یا مشکلات دیگری هستند و از خانواده و جامعه طرد شده‌اند.

وی ادامه داد: خیلی‌ها ناخواسته در دام اتفاقاتی از این دست می‌افتند. هیچکس دوست ندارد به این مشکلات گرفتار شود و زمانی هم که گرفتار شد نباید اینگونه باشد که از جامعه طرد شود و یا از سوی خانواده و جامعه او را پس بزنند بلکه باید به دنیال راه حل بود.

بازیگر مجموعه «پریا» سپس درباره غافلگیری و تعلیق‌هایی که می‌تواند مخاطب را جذب کند، یادآور شد: هر کاری تعلیق‌هایی دارد که باعث می‌شود مخاطب قصه را دنبال کند. این گره و تعلیق‌هاست که می‌تواند تماشاگر را وادار کند که ادامه کار را ببیند و یا اصلا از پای تلویزیون بلند نشوند؛ بنابر این اگر تماشاگر با آدم‌های قصه همذات‌پنداری کند مطمئننا قصه را دنبال می‌کند و اگر همذات‌پنداری اتفاق نیفتد کار را رها می‌کند. در حالی که معضل اعتیاد در بسیاری از خانواده‌های ما وجود دارد.

پاک‌نیت همچنین با اشاره به شروع قصه «پریا» که با یک مهمانی نامتعارف آغاز می‌شود، متذکر شد:  شروع کار این مجموعه با یک مهمانی است که در آن هر کاری انجام می‌شود و هر موادی استعمال می‌شود. جوانی که ناخواسته به این مهمانی وارد می‌شود، به انگیزه اینکه ساعتی تفریح کند، دچار مشکلاتی می‌شود که فکرش را نمی‌کرد حتی خانواده او هم فکرش را نمی‌کردند.

بازیگر مجموعه «شهرزاد» در ادامه در همین زمینه توضیح داد: متاسفانه ما خانواده‌هایمان را رها کرده‌ایم،‌ عزیزانمان را رها کرده‌ایم و فکر می‌کنیم با این رها کردن و مراقبت نکردن می‌توانیم درست تربیت کنیم در حالی که همیشه باید مراقب عزیزانمان باشیم و هیچوقت نباید غافل شویم. متاسفانه خانواده‌ها عزیزانشان را رها کرده‌اند مسئولان شاید رها کرده‌اند، فساد در جامعه زیاد است و به نوعی باید این مسائل در قصه‌ها بازگو شود.

پاک‌نیت در بخش دیگری از گفت‌گوی خود به این نکته اشاره کرد که شاید مخاطب به دلیل غم‌دار بودن کار در اوایل نتواند با قصه «پریا» ارتباط برقرار کند و در عین حال گفت: به هر حال همه این غصه‌ها از دل جامعه بیرون آمده است و چیزی نیست که وجود نداشته باشد. «پریا» آن چیزی که در جامعه وجود دارد را گوشزد می‌کند.

این بازیگر که در مجموعه «پریا» به عنوان پدری دلسوز ایفای نقش می‌کند، درباره‌ی تفاوت این کاراکتر با دیگر مجموعه‌هایی که ایفای نقش کرده است، توضیح داد:‌ هر شخصیتی کنش و واکنش‌های خاص خود را دارد. اعتقادم بر این است که حسین آقای قصه‌ی «پریا» پدر شهرزاد نیست بلکه یک آدم دیگر با خصوصیات دیگر و با یک راه روش دیگر اما پدر است. مثل این است که بگوییم که ما 500 هزار پلیس داریم که عملکرد آنها یک چیز است،‌ دفاع از مردم، در برابر ظلم ایستادن،‌ جلوگیری از فساد و ... . پدرها هم چنین وظیفه‌ای دارند. اما آیا در میان این  500 هزار پلیس همه شخصیت ‌ها به یک گونه ‌اند.

پاک‌نیت در همین زمینه گفت:‌ حسین آقای «پریا» پدری است که در این جامعه زندگی می‌کند،‌ مادر بچه‌اش را از دست داده است با بدبختی بچه‌هایش را بزرگ کرده است و خیلی از آنها مراقبت کرده است و حال دلش نمی‌خواهد در این جامعه‌ای که پر از فساد و دگرگونی‌های بی حد و حصر است، بچه‌هایش هم در یکی از این دام‌ها بیفتند.

این بازیگر درباره همکاری‌اش با افسانه بایگان نیز یادآور شد: «پریا» دومین همکاری من با خانم بایگان است. اولین همکاری‌ام به سال‌ها پیش و فیلم مرد عوضی برمی‌گردد. ایشان به عنوان یک هنرمند نقششان را به خوبی ایفا کرده‌اند.