رویدادها و تازه‌ها

سیگار یک نوع اعتیاد رایج و شایع است

سیگار یک نوع اعتیاد رایج و شایع است

مسعود زنده‌روح کرمانی به عنوان دبیر انجمن عکس سیزدهمین جشنواره سینمای جوان، دبیر بخش عکس جشنواره سینمای جوانان ، مدیر اجرایی یازدهمین دوره دوسالانه عکس ایران ، مدیر اجرایی نخستین و دومین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر ، مدیر اجرایی جشنواره‌ها و دوسالانه‌های هنرهای تجسمی و عضو انجمن عکاسان ایران فعالیت داشته است.

او  در جایگاه داور جشنواره «زندگی بدن دخانیات» بیان می‌کند: « وقتی می‌گویید دخانیات ناخودآگاه ذهنشان به سمت سیگار می‌رود، تا جایی که در مواردی چنین جشنواره‌هایی به سیگاری‌‌ها کمک می‌کنند. فکر‌می‌کنم در فراخوان‌ها باید گنجانده شود که هدف اصلی ثبت المان‌های عینی نیست بلکه عکاسان باید واقعیت های عیان کنار بگذراند و به عمق آن‌ها توجه کنند.»


به نظر شما عنوان «زندگی بدون دخانیات» تا چه اندازه امکان ایده پردازی را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌کند؟

این عنوان خیلی کلی است. در واقع در سراسر جهان زندگی بدون دخانیات وجود ندارد. به نظرم ایده یا شعاری‌ست که امیدورام در تمام دنیا عملی شود . این نگاه آرمانی به عکاسان کمک می‌کند تا تصاویر نویی را خلق کنند.

این ایده کلی را می توان در شاخه‌ی عکاسی مستند اجتماعی قرار دهیم؟

خاصیت عکاسی به گونه‌ای است که یک سوژه در ژانر‌های مختلف قابل پرداخت است. بنابراین این موضوع در شاخه‌های مختلفی نظیر مستند اجتماعی، آرت و حتی در زمینه تبلیغات قابلیت تصویر شدن  دارد. گاهی ممکن است عکاسی مستند جوابگو  نباشد، در این‌صورت از عکاسی مفهومی استفاده می‌شود. همانطور که تا 20 سال گذشته برای تبلیغ سیگار کشیدن از عکاسی استفاده می‌کردند، حالا این روش برای جلوگیری از افزایش سیگاری‌ها به‌کار می‌برند.

چرا در مواجه با چنین سوژه‌هایی معمولا سراغ المان‌های واضح و عینی مانند سیگار و قلیان می‌روند؟

این اتفاق کاملا طبیعی است. وقتی می‌گویید دخانیات، ناخودآگاه ذهنشان به سمت سیگار می‌رود، تا جایی که در مواردی چنین جشنواره‌هایی به سیگاری‌‌ها کمک می‌کنند. فکر‌کنم باید  در فراخوان گنجانده شود که هدف اصلی ثبت المان‌های عینی نیست. همه ما می‌دانیم سیگار تبعاتی دارد. بخشی از آن ضرر و زیان فردی و بخشی دیگر جمعی است. همچنین تاثیراتی روی بدن و  مغز انسان می‌گذارد. اگرچه از نظر من سیگار یک نوع اعتیاد رایج و شایع است که در تمام جوامع دنیا پذیرفته شده است.با این وجود عکاسان باید واقعیت های عیان کنار بگذراند و به عمق آن‌ها توجه کنند.

وضعیت جشنواره‌ها عکاسی را در سال‌های اخیر چطور ارزیابی می‌کنید؟

به نظرم تعدادی از جشنواره‌ها مقطعی هستند و نهایتا در چند دوره برگزار می‌شوند اما جشنواره‌هایی وجود دارند که در جوامع هنری تاثیر گذارند. در واقع با کلیت برگزاری جشنواره‌های هنری مشکلی ندارم . اما یک جشنواره  باید تعریف مشخص، اتاق‌فکر، شورای سیاست‌گذاری و اهداف بلند‌مدت داشته باشد تا اهداف چند سال آینده‌شان را برنامه ریزی کنند.

آیا جشنواره‌ها در سلیقه عکاسان تاثیر می‌گذارد؟

نه! چراکه معمولا عکاسان از بین آرشیوهای که قبلا تهیه کرده‌‌اند، برای جشنواره‌ها عکس ارسال می‌کنند. در واقع عکسی تولید نمی‌شود. این جشنواره‌ها زمانی تاثیر گذار خواهد بود که در این راستا عکسی تولید شود.

به عنوان یکی از داوران جشنواره چه ویژگی‌هایی را برای عکس خوب در نظر دارید؟

اصولا نگاه عکاسی در دنیا کاملا متفاوت است. در مواقعی عکس مفهومی و در موردی دیگر عکس مستند مورد استقبال قرار می‌گیرد. مهم این است یک عکاس آنچه در ذهنش شکل می‌گیرد را به خوبی تصویرکند.