رویدادها و تازه‌ها

دوری تلویزیون از احتیاط؛ گامی مهم در پرداختن به مقوله سلامت اجتماعی

دوری تلویزیون از احتیاط؛ گامی مهم در پرداختن به مقوله سلامت اجتماعی

پرویز پور حسینی با تاکید بر اینکه تلویزیون نقش پر رنگ و تاثیرگذاری در ایجاد سلامت اجتماعی دارد، درباره نقش این رسانه در حفظ و اشاعه سلامت جامعه اظهار می‌کند: تا چند سال پیش حرف زدن درباره بیماری‌هایی مانند ایدز در صداو سیما تابو بود، اما امروزه راحت‌تر به این‌دست مقولات پرداخته می‌شود که به‌نظر خود می‌تواند قدم مهمی در راستای ایجاد سلامت در جامعه باشد.

پرویز پور حسینی، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درپاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه سینما چگونه می‌تواند بر سلامت روح و روان جامعه تاثیر بگذار، به خبرنگار ستاد خبری جشنواره فیلم سلامت می‌گوید: در این جا باید سوال شما را تصحیح کنم، چراکه سینما و تلویزیون باهم در مقوله سلامت روانی جامعه نقش دارند. حتی شاید نقش تلویزیون در این راستا بیشتر هم باشد. اما تلویزیون در این مقوله بسیار محتاط عمل می‌کند.

بازیگر سریال « مثل هیچ کس» ادامه می‌دهد: تا همین چند سال پیش حرف زدن درباره ایدز جزو تابوهای این رسانه محسوب می‌شد، آن‌هم در حالی که بیشتر آحاد مردم به آگاهی در مورد این بیماری نیاز داشتند.

پورحسینی با تاکید بر اینکه این تابوهای صداوسیما خیانتی در حق مردم بود، اظهار می‌کند: این حرف‌ها  به این معنا نیست که سینما نمی‌تواند این رسالت را به دوش بکشد، اما حرف اینجاست که فرق این دو رسانه در این است که سینما هزینه‌بر و رسانه در دسترسی نیست در حالی که تلویزیون عمومی‌تری و همگانی‌تر است.

او در این‌باره ادامه می‌دهد: تلویزیون رسانه رایگانی به‌شمار می‌آید که عموم مردم در دور افتاده‌ترین نقطه ایران هم می‌توانند از این جعبه جادو استفاده کنند. به همین خاطر تلویزیون در آگاهی‌بخشی مردم در بخش سلامت روانی و اجتماعی جامعه، ایفاگر نقش مهمی است.

 

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت توسط موسسه آوای هنر سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» از تاریخ ۱ تا ۵ شهریور ۹۷ به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.