رویدادها و تازه‌ها

جشنواره فیلم سلامت؛ فرصتی برای نگاه نو به سینما

جشنواره فیلم سلامت؛ فرصتی برای نگاه نو به سینما

دکتر سید علی آذین متخصص پزشکی اجتماعی، فلوشیپ پزشکی جنسی
و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی گفت: شاید وقتی چند صد سال پیش رسانه های مکتوب در زندگی بشر حضور پیدا کردند، کمتر کسی می توانست تصور کند که چگونه در آینده انواع رسانه تا این حد در زندگی روزمره بشر نقشی پررنگ ایفا کند.
او ادامه داد: با اختراع تصویر متحرک، علاوه بر اضافه شدن به جنبه های مرتبط با سرگرمی موضوع، فیلم توانست به ویژه در جریان دو جنگ جهانی، نقش مهمی را در اطلاع رسانی در مورد اخبار جنگ به عهده بگیرد. نقش سینما مرتباً پررنگ تر می شد تا فناوری امکان ارسال و دریافت تصاویر تلویزیونی را فراهم آورد و به این ترتیب رسانه تصویری نیز در کنار روزنامه و رادیو وارد زندگی روزانه مردم شد.
دکتر آذین گفت: دست و پاگیر بودن پخش تصویری در منزل توسط تجهیزاتی همچون آپارات های کوچک خانگی با اختراع و فراگیر شدن استفاده از ویدئوهای خانگی (در ابتدا مغناطیسی و سپس دیجیتالی) تا حد زیادی برطرف شد و به این ترتیب مردم می توانستند هر زمان که اراده کنند، هر محتوایی را که خود تمایل دارند مشاهده نمایند.
او افزود: در حال حاضر امکانات سایبری، انقلابی در فضای رسانه ای ایجاد کرده به نحوی که ممکن است بتوانید طی حداکثر چند دقیقه محتوای سمعی و بصری خود را در فضای اینترنتی جستجو و مشاهده نمایید. البته نکته جالب اینجا است که علیرغم تنوع رسانه ها (روزنامه و مجله، رادیو و تلویزیون، سینما، فیلم های خانگی، پایگاه های اینترنتی و ...)، کماکان اغلب آنها مخاطبان خود را حفظ کرده اند.
این متخصص پزشکی اجتماعی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما این روزها بیشتر سخن از آسیب شناسی این گسترش رسانه ای به میان می آید و البته این موضوع به جای خود حتماً باید مورد توجه باشد. اما خوب است که حداقل دست‌اندرکاران سلامت در همین حال به فرصت هایی که رسانه می تواند در بحث فرهنگسازی سلامت، آموزش، ایجاد آگاهی و هوشیاری و ارتقای سواد سلامت جامعه ایجاد کند نیز توجه داشته باشند. کشورهای پیشرفته سال ها است که از این ظرفیت به خوبی استفاده می کنند و به ویژه با تلفیق هنر و رسانه هایی که شاید پیش از این صرفاً ابزاری برای سرگرمی متصور می شدند، گام های موثری در تغییر نگرش و دیدگاه های جامعه در حوزه های مختلف برمی دارند. گاه این مداخلات به قصد تغییر دیدگاه های سیاسی مردم انجام شده و گاه در جهت در دست گرفتن سبک زندگی و مذاق مردم به جهت کسب سود اقتصادی هرچه بیشتر. در این میان عده ای از هنرمندان و تهیه کنندگان در سراسر جهان و از جمله کشورمان با داشتن دغدغه نیازهای سلامت مردم، همت خود را بر تولید محصولاتی به کار بسته اند که مستقیم یا غیرمستقیم به ارتقاء دانش، نگرش مناسب و رفتار مردم در حوزه سلامت می انجامد.
او گفت: اینکه چه درصدی از محصولات فرهنگی سینمایی یا تلویزیونی ما به این موضوع می پردازند خود قابل تامل است، اما از طرفی اینکه چه بخشی از مردم و با چه ویژگی های فرهنگی و اجتماعی از این محصولات استقبال می کنند موضوعی دیگر است.
آذین اظهار داشت: به نظر می رسد بسیاری از محصولات تصویری تولید شده در دهه های اخیر که با وزن بیشتری به یک موضوع سلامت محور می پردازند در مقایسه با ژانرهای دیگر به مراتب کمتر مورد توجه و استقبال مردم قرار می گیرد و همین امر می تواند تهیه‌کنندگان را به واسطه ملاحظات اقتصادی نسبت به ورود به این مقوله تا حدی دلسرد کند.
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی متذکر شد: جشنواره فیلم سلامت که به زودی شاهد برگزاری سومین دوره آن خواهیم بود فرصتی را فراهم می آورد تا محصولاتی با این مضمون به شکل پررنگ‌تری به مردم معرفی شوند و خوشبختانه مسئولین جشنواره با پیش بینی برنامه های جانبی مثل برگزاری نشست های تخصصی، گزارش های تلویزیونی و مطبوعاتی، برد اطلاع رسانی در خصوص محتوای برنامه را به نحو مطلوبی گسترش داده اند. امیدوارم که آثار مستند و داستانی ارائه شده به جشنواره در ادامه راه و همچنین اکران عمومی با اقبال و توجه قابل قبول تری از سوی جامعه مواجه شوند.

 

سومین جشنواره فیلم سلامت با هدف نمایش آثار منتخب سینمایی، مستند و کوتاه ایرانی، با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» از 1 تا 5 شهریور 97 به دبیری دکتر محمد کیاسالار در پردیس سینمایی چارسو شهر تهران برگزار می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی www.filmsalamat.ir مراجعه کنید.