رویدادها و تازه‌ها

ورود سینما به حوزه سلامت خوشحال‌کننده است

ورود سینما به حوزه سلامت خوشحال‌کننده است

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت رضا سامانی عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان در برنامه «یک فیلم یک پزشک» به نقد و بررسی فیلم یک کیلو و بیست و یک گرم ساخته رحیم طوفان پرداخت.

 سامانی گفت: نکته جدید این فیلم خرید و فروش نوزاد بود که در اجتماع هنوز در لایه‌هایی وجود دارد و صحبتی در خصوص آن نمی‌شود. البته باید توجه داشت که نوزاد با جنین تفاوت زیادی دارد، جنینی که به طور قانونی اهدا می‌شود، جنین چند سلولی است که به اندازه ذره گرد و غبار است و در تانک‌های نیتروژن به صورت رایگان اهدا می‌شود. اما نوزاد انسانی است که تولد یافته است، اما هیچ کس به موجودی که 8 سلول دارد، انسان نمی‌گوید.

او افزود: انسانی را که دارای کرامت است، نباید خرید و فروش کرد. انسانی که متعلق به یک خانواده است و پدر و مادری مشخص دارد و از لحاظ قانونی به آن خانواده تعلق دارد، انجام این عمل غیرقانونی، عوارضی هم در پی خواهد داشت مانند ادعایی که در آینده ممکن است یک خانواده داشته باشد.

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان اظهار کرد: چون ممکن است خانواده‌ها در آینده حتی نسبت به جنین خود ادعایی داشته باشند، بنابراین این امر به طور کاملا محرمانه صورت می‌گیرد و خانواده‌های اهدا کننده و گیرنده یکدیگر را نخواهند شناخت.

سامانی با اشاره بحث فرزندخواندگی گفت: بحث قبول سرپرستی امری کاملا پسندیده است و کاملا متفاوت با خرید و فروش یک انسان است.

او با اشاره به فیلم یک کیلو و بیست و یک گرم گفت: در این فیلم بیشتر سقط مکرر دیده می‌شود که آن هم ناشی از نوعی ناباروری است، باید توجه داشت که امروز 15 درصد زوج ها نابارورند، یعنی تقریبا از هر 10 زوج یک زوج ناباروند، زمانی که این افراد به مراکز ناباروری مراجعه می کنند پله به پله درمان‌ها برای آن ها صورت می‌گیرد و در نهایت به سراغ باروری آزمایشگاهی می‌رویم. در بهترین شرایط در این نوع باروری، حدود 35 تا 40 درصد می‌تواند منجر به حاملگی شود، اگر به این نتیجه برسیم که یکی از این زوجین هیچ سلول زایایی ندارد، آن زمان راه‌های شخص سوم یعنی اهدای تخمک، اسپرم یا جنین مطرح می‌شود و آخرین راه این است که از رحم جایگزین استفاده شود.

او افزود: در فیلم یک کیلو و بیست و یک گرم مشخص نشده که آیا این زوج راه‌های خود را رفته‌اند یا نه، اما به هر حال ممکن است کسی همه این راه‌ها را نخواهد برود، آن شخص بهتر است به دنبال فرزند خواندگی باشد.

او در پاسخ به این سوال که چه زمانی زوج‌ها باید به سراغ درمان ناباروری بروند، گفت: تعریف ناباروری این است که اگر زوجی بخواهند که بچه‌دار شوند، به اندازه کافی کنار هم باشند و از لوازم جلوگیری هم استفاده نکنند، اگر دوازده ماه تا یک سال این تلاش طول بکشد و منجر به فرزندآوری نشود، باید به سراغ درمان ناباروری بروند.

به گفته سامانی در فیلم یک کیلو و بیست و یک گرم، ماجرا بچه‌دار نشدن نیست. خانم دچار سقط مکرر است، یعنی بیش از سه بار جنینش سقط شده است، این افراد نیز باید به مراکز ناباروری مراجعه کنند تا مشخص شود آیا مشکل ناهنجاری در رحم است؟ آیا مسئله ژنتیکی در میان است؟ یا نکات دیگر..؟ گاهی با درمان‌های ساده‌ای این مسائل رفع می‌شود و یک زوج می‌توانند صاحب فرزند شوند.

او همچنین با اشاره به باور جهانی که در هر ناباروری ابتدا زن را نابارور می‌دانستند، گفت: حتی در مسئله‌ای مانند سقط مکرر، نمی‌توان با قاطعیت مشخص کرد که زن یا مرد دچار مشکل هستند. بنابراین ما فرد نابارور نداریم و با زوج‌های نابارور سر و کار داریم .

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان در پایان گفت: من خیلی خوشحالم که سینما وارد وادی سلامت می‌شود چرا که من به عنوان یک پزشک شاید نتوانم باورهای عمومی را تغییر دهم اما سینما به خوبی می تواند این کار را کند.

گفتنی است، فیلم یک کیلو و بیست و یک گرم به کارگردانی رحیم طوفان و با بازی سعید آقاخانی، لیلا زارع و روشنگ گرامی به موضوع خرید و فروش نوزاد می پردازد.

یک فیلم یک پزشک به تهیه کنندگی و کارگردانی محمداکبرزاده، درقالب 15 برنامه 30 دقیقه ای به نقد و بررسی آثار می پردازد.پخش این ویژه برنامه به صورت تولیدی، از پنجشنبه مرداد ماه آغاز شده است و 7 شهریور ادامه دارد.

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.