رویدادها و تازه‌ها

راهکارهایی برای جذابیت و تداوم زندگی مشترک

راهکارهایی برای جذابیت و تداوم زندگی مشترک

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، حامد محمدی کنگرانی روانپزشک در برنامه «یک فیلم یک پزشک» به نقد و بررسی فیلم چای سرد ساخته عمار خطی پرداخت.

به گفته ی محمدی تعریف های متعددی از عشق وجود دارد، اما یکی از مسائلی که زوج ها این روز ها درگیر آن هستند این است که یک رابطه با شور و هیجان شروع می‌شود اما به همان شکل ادامه پیدا نمی کند و در این جا زوج ها باید پاسخ این سوال را پیدا کنند که برای حفظ کیفیت یک رابطه در طول زمان چه کارهایی باید کرد.

او در ادامه افزود: هر رابطه ای مانند یک صندلی یا چهار پایه است، اگر یکی از این پایه ها دچار مشکل باشد بازهم صندلی می تواند سرپا بایستد اما زمانی که دو یا چند پایه دچار مشکل باشند دیگر حفظ صندلی مشکل خواهد بود. پایه های یک رابطه نیز عبارت است از: عشق، تفکر، مسائل اقتصادی و رابطه زناشویی.

محمدی همچنین به تاثیر مشکلات مالی در کیفیت رابطه اشاره کرد و گفت: با توجه به مشکلات مالی که اغلب ما درگیر آن هستیم، زندگی بسیاری نیز تحت تاثیر آن قرار گرفته است، اما باید دانست در مسائل مالی تنها مشکل میزان پول نیست بلکه اینکه چه کسی درآمد داشته باشد، چگونه این پول ها مدیریت شود و ... نیز جزو مسائلی است که رابطه ها را وارد مشکل می کند.

این روانپزشک به زوج بازیگر در فیلم اشاره کرد و گفت: زوجی که در فیلم می بینیم، از لحاظ مالی چندان مشکلی ندارد، اما در رابطه عاطفی به شدت دچار تکرار و روزمرگی شده اند تا اندازه ای که جدایی را راه حل می دانند.

محمدی ادامه داد: نکته مهم این است که زن و شوهر باید زمان هایی را برای به عنوان لحظات تنهایی داشته باشند ، زمان هایی که در کنار یکدیگر قدم بزنند، صحبت کنند، چای بخورند و از کنار یکدیگر بودن لذت ببرند، گاهی برای پایدار نگه داشتن رابطه عاطفی، باید شکل آن را تغییر داد، به سفر رفت، در تحصیلات و شغل باید پیشرفت کرد و... شاید برخی بگویند در این شرایط اقتصادی نمی‌توان این کارها را کرد اما حداقل این است که با انجام این کارها می توان سختی مشکلات اقتصادی را راحت تر تحمل کرد.

او در پاسخ به این سوال که آیا یک زوج باید مکمل یکدیگر باشند یا شبیه، گفت: برای چنین مسئله ای قانون مشخص وجود ندارد، اگر صمیمیت به وجود بیاید دیگر تفاوت چندانی ندارد که آن ها مکمل یکدیگرند یا شبیه به هم، صمیمیت یعنی توانایی پذیرش یکدیگر و صحبت و مفاهمه، که در امتداد آن مفهومی به نام تعهد شکل می گیرد.

این روانپزشک در خصوص مفهوم تعهد نیز توضیح داد: تعهد به پایبندی تنها به یک نفر محدود نمی شود، بلکه معنای وسیع تری دارد، تعهد یعنی ما یکدیگر را همانطور که هستیم، پذیرفته ایم.

او افزود: به همین دلیل است که امروزه بعد چهارمی را نیز به عشق اضافه کرده اند؛ بعدی به نام قدردانی که افراد قدردان حضور یکدیگر هستند و می توانند از اینکه یکدیگر را پذیرفته اند، شاکر و قدردان باشند.

محمدی همچنین در خصوص زوج درمانی توضیح داد: وقتی از این مفهوم صحبت می کنیم از یک روند تدریجی صحبت به میان می آید، زوج درمانی یک مفهوم بسیار کاربردی است، به این معنا که به زوج ها کمک می کنند تا بدانند از زندگی مشترک خود چه می خواهند. اگر درباره زوج درمانی خوشبین باشیم، می توان گفت حتی می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

او ادامه داد: هیچ رابطه‌ای برای مدت طولانی به یک شکل نمی تواند پایدار بماند بنابراین باید آن را پرورش داد، باید جذابش کرد و همچنان درصدد جلو بردن و لذت بخش تر کردن زندگی بود درست مانند خوردن یک فنجان چای که برای لذت بخش بودن خوردن آن باید گرم نگهش داشت.

محمدی در پایان گفت: زمان مراجعه به مشاور برای برای زوج درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که اغلب ما می‌بینیم زمانی زوج‌ها به ما مراجعه می‌کنند که حتی قرار عقد و عروسی گذاشته شده است در صورتی که این زمان دیر است و دیگر کار زیادی از دست مشاور برنمی‌آید بنابراین زوج ها با دیدن اولین نشانه ها باید در صدد حل مشکلات خود برآیند.

گفتنی است، فیلم چای سرد به کارگردانی عمار خطی به زندگی زوج جوانی می پردازد که رابطشان دچار مشکل شده است و با تکراری شدن این رابطه دیگر علاقه ای به ادامه آن ندارد.

یک فیلم یک پزشک به تهیه کنندگی و کارگردانی محمداکبرزاده، درقالب 15 برنامه 30 دقیقه ای به نقد و بررسی آثار می پردازد.پخش این ویژه برنامه به صورت تولیدی، از پنجشنبه مرداد ماه آغاز شده است و 7 شهریور ادامه دارد.

سومین جشنواره ملی فیلم سلامت، توسط موسسه ی آوای هنر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار سلامت از تاریخ یک تا پنجم شهریور 97 به دبیری محمد کیاسالار برگزار خواهد شد.