رویدادها و تازه‌ها

اضطراب سلامتی؛ معضل روز های اخیر

اضطراب سلامتی؛ معضل روز های اخیر

به گزارش ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت، دکتر منجمی متخصص مغز و اعصاب در برنامه تلویزیونی «یک فیلم یک پزشک» به نقد و بررسی فیلم آفتاب؛ لبه های بام ساخته علی صداقت کریمی پرداخت.

به گفته‌ی ایاض منجمی نکته قابل توجه در این فیلم وضعیت در برزخ ماندن خانواده است و تجربه ای که آن ها از تنها ماندن می ‌کنند، در صورتی که در این حالات گفت و گو و همدلی از اهمیت بالایی برخوردار است، اما به نوعی چنین امکانی برای هیچ کدامشان میسر نیست، حتی در پلانی از فیلم به خوبی نشان می دهد که سه عضو خانواده دور هم نشسته اند اما با هیچ گفتگویی با هم نمی کنند.

او ادامه داد: باید بدانیم که سلامت یک وضعیت ایستا و ثابت نیست بلکه موقعیتی برزخی است، درست مانند راندن دوچرخه و کاری که هر شخص باید انجام دهد حفظ تعادل خود در طول زندگی است.

این پزشک با بیان اینکه سلامت ساز و کوک بودن با جهان است،گفت: سالم بودن شما مستلزم سلامت سایرین است، و درواقع این سلامت نظامی است که ما را به جهان پیوند می دهد، نکته‌ی مهم این روز ها این است که سلامت یک مفهم مستور است، وقتی ما متوجه سلامت خودمان می شویم تازه مشکلات آغاز می شود.

منجمی اظهار کرد: این روزها در واقع در گیر مسئله ای به نام اضطراب سلامتی هستیم، به نظر می رسد مردم به صورت فعالانه به دنبال بیماری می گردند و همین شمارا از حالت سلامتی خارج می کند.

او ادامه داد: اگر صرفا سلامت را در چارچوب کمی و طبی ببینیم بسیاری ازابعاد سلامتی را از دست می دهیم، هر چند که من منکر این نیستم که باید فعالانه به دنبال سلامت خودمان باشیم.

او با اشاره به اینکه بخشی از سلامت به پزشکی مربوط است، ادامه داد: سلامت به مفهوم کلی و کامل با پزشکی همپوشانی کامل ندارد و این اتفاقی است که در طول 200 سال اخیر افتاده و منحصر به کشور ما نیست، پزشکان نیز نسبت به اینکه متولی سلامت باشند اقبال نشان داده اند از طرفی هم جامعه این تقاضا را دارد که پزشکی متولی چنین امری باشد.

منجمی در پایان گفت: موضوع سلامت صرفا طبی نیست، بنابراین اگر بپذیریم که سلامت موضوع متنوعی است و به خارج از حوزه پزشکی هم مرتبط می شود، یعنی مسئولیت خود از سلامت خومان و دیگران را پذیرفته ایم و این مطلب با چیزی جز همدلی و گفت و گو حاصل نمی شود.

 

سومین جشنواره فیلم سلامت به دبیری دکتر محمد کیاسالار و به میزبانی پردیس چارسو، امروز، دوشنبه، پنجم شهریورماه آخرین روز برگزاری خود را پشت سر می‌گذارد.