رویدادها و تازه‌ها

امیر نصیری: تولید رسانه های دیجیتال در حوزه سلامت افزایش پیدا کرده است

امیر نصیری: تولید رسانه های دیجیتال در حوزه سلامت افزایش پیدا کرده است

دبیر کمیته داوران محتوایی جشنواره رسانه های دیجیتال گفت: اقبال به سمت تولید رسانه های دیجیتال بخصوص در حوزه سلامت افزایش پیدا کرده که این موضوع از نظر کمی و کیفی قابل توجه است.

امیر نصیری، دبیر کمیته داوران جشنواره رسانه های دیجیتال سلامت در گفت و گو با ستاد خبری این جشنواره گفت: داوری در جشنواره رسانه های دیجیتال سلامت، سه مرحله دارد. مرحله غربالگری، داوری میانی و داوری نهایی. در مرحله غربالگری طبق معیارهایی که تعیین شده آثار انتخاب می شوند و بیشتر معیارها نیز مباحث عمومی است. مرحله میانی داوری ما نیز شامل دو بخش محتوایی و فنی است. داوران بخش میانی در بخش محتوایی از حوزه های تخصصی وزارت بهداشت هستند.

وی افزود: در حال حاضر مرحله داوری محتوایی انجام شده و از بین 1200 اثر که به این مرحله راه پیدا کرده بودند، تعدادی به مراحل بالاتر در محورهای مختلف راه پیدا کردند و مجوز ورود به مرحله نهایی را گرفته اند. در حال حاضر مشغول داوری فنی آثار هستیم که پس از مرحله فنی آثاری که شایستگی حضور در مرحله نهایی را دارند مشخص می شوند و مرحله نهایی داوری ما شروع می شود. 

نصیری در خصوص معیارهای انتخاب آثار در جشنواره عنوان کرد: برای داوری محتوایی کاربرگ هایی را در نظر گرفته ایم که هر محور، کاربرگ های خاص خود را  دارد. به عنوان مثال کاربرگ های محتوایی ما مواردی مثل: دقتی که برای تهیه محتوا در نظر گرفته شده و اینکه چقدر منابع این محتوا به روز است، تا چه اندازه از لحاظ محتوایی معتبر هستند و یا نگارش محتوا به چه شکلی است، را شامل می شود. همچنین یک پارچگی در محتوای آن رسانه، شفافیت، قابل فهم بودن برای مخاطب عام و میزان استفاده از اصطلاحات پیچیده علمی و تخصصی نیز از دیگر معیارهاست. 

مدیر پایش و برنامه ریزی معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، در ادامه گفت: بحث جذابیت رسانه ها برای مخاطب و اینکه از چه امکانات بصری استفاده کرده و همچنین بحث مقبولیت آن رسانه نیز مطرح است. تولید کننده اثر برایمان اهمیت دارد، برای ما مهم است چه کسی آن رسانه را حمایت می کند و چه کسی سفارش دهنده آن اثر است. بحث خلاقیت نیز از این جهت مطرح است که چقدر نمونه های مشابه آن اثر وجود دارد و چه نوآوری برای ارائه محتوای مرتبط با سلامت در نظر گرفته شده است. همچنین اگر آن رسانه اطلاع گراست، توالی زمانی برای ارائه محتوا به چه شکل است. 

نصیری در مورد تیم های داوری این جشنواره، تاکید کرد: ما برای هر رسانه چک لیست مجزایی در نظر گرفته ایم که این چک لیست به داوران ارائه می شود. تیم های داوری ما نیز برای هر محور حداقل چهار نفر هستند، یعنی هر اثر را حداقل چهار داور ارزیابی می کند، به جمع بندی می رسند و هر داور جداگانه امتیاز می دهد. ما امتیازها را جمع بندی می کنیم و در نهایت آثاری که بالاترین امتیاز را گرفته باشند به مرحله نهایی راه پیدا می کند. البته این به معنی آن نیست که ما به ازای هر محور یک تیم جداگانه داریم، در داوری بخش محتوایی دو الی سه تیم داشتیم. پروسه داوری نیز نهایتا تا 10 روز آینده به اتمام خواهد رسید.  

وی در مورد بخش های مختلف این جشنواره توضیح داد: جشنواره رسانه های دیجیتال شامل بخش جنبی و محورهای اصلی است. محورهای اصلی جشنواره شامل سرویس ها و خدمات الکترونیک سلامت، نرم افزارهای رایانه ای، وبسایت ها، وبلاگ های اطلاع رسانی و آموزشی، سامانه های هوشمند سلامت، بازی های رایانه ای، تلفن همراه، شبکه های اجتماعی و هنرهای دیجیتال است. 

دبیر کمیته داوران این جشنواره خاطرنشان کرد: بخش جنبی جشنواره نیز شامل شتابدهنده‌های برتر سلامت، دانشگاه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد، دستگاه های برتر در حوزه های تولید رسانه های دیجیتال سلامت، شرکت های برتر، استارت آپ های برتر سلامت و مقالات و پژهش های برتر مرتبط با رسانه های دیجیتال است.  

وی اضافه کرد: نکته ای که وجود دارد این است که به نظر می رسد، اقبال به سمت تولید رسانه های دیجیتال سلامت افزایش پیدا کرده است. ما پیش از این چهار دوره جشنواره رسانه های سلامت که رسانه های دیجیتال سلامت بخشی از آن بود را برگزار کردیم ولی در این دوره کاملا مشخص است که اقبال به سمت تولید رسانه های دیجیتال بخصوص در حوزه سلامت افزایش پیدا کرده که این موضوع از نظر کمی و کیفی قابل توجه است. تعداد آثار در این جشنواره نشان دهنده این موضوع است.

 

نخستین جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت با شعار «نبض اجتماعی شدن سلامت» توسط موسسه فرهنگی آوای هنر سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود. سید محمدهادی ایازی، ریاست و امیرحسین اسدی دبیری این رویداد را عهده‌دار هستند.
فراخوان و کلیه اخبار و اطلاعات جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت در سایت www.hdmf.ir قابل دسترسی است.