رویدادها و تازه‌ها

هدایت استعدادهای هنری دانشجویان، آمیخته با اطلاعات علمی

هدایت استعدادهای هنری دانشجویان، آمیخته با اطلاعات علمی

یکی از برنامه‌های مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت ایجاد بستر لازم به منظور بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های رسانه‌ای، هنری، فرهنگی و پژوهشی، در جهت ترویج و ارتقای فرهنگ سلامت و تدوین سبک زندگی سالم ایرانی و اسلامی است؛ موضوعی که کم‌وبیش با موضوع «جشنواره فیلم سلامت» گره می‌خورد.

از این رو، با امضای نخستین تفاهم‌نامه همکاری در جشنواره فیلم سلامت، برگزارکنندگان جشنواره و اداره کل فرهنگی معاونت دانشجویی وزارت بهداشت در برگزاری بخش دانشجویی جشنواره فیلم سلامت همکاری خواهند داشت.

همکاری در اطلاع‌رسانی و تبلیغات گسترده در سطح دانشگاه‌های کل کشور اعم از وزارت علوم، دانشگاه آزاد، دانشگاه‌های علوم پزشکی، و نیز کمک به جذب و انتخاب آثار دانشجویی و همکاری در برگزاری بخش دانشجویی از جمله مفاد این تفاهم‌نامه است.

با دکتر حسام الدین علامه، مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت درباره برگزاری جشنواره فیلم سلامت، جایگاه فیلم و سینما در میان دانشجویان حوزه پزشکی، علل لزوم ارتباط دانشجویان پزشکی به‌عنوان نسل آینده پزشکان کشور با جامعه هنری به‌ویژه سینماگران و نیز انتظارات دانشجویان پزشکی نسل امروز از تولیدات تصویری، به گفت‌وگو پرداختیم.


با توجه به مشغله تحصیلی دانشجویان حوزه پزشکی و ضرورت تمرکز آنان بر دانش پزشکی، اساسا آثار سینمایی و تلویزیونی در میان این طیف از چه جایگاهی برخوردار است و اگر پاسخ مطلوب نیست، به طرفین اعم از دانشجویان و هنرمندان برای توسعه این ارتباط و تقویت جایگاه مذکور چه راه‌کارهایی پیشنهاد می‌کنید؟

استفاده از ابزار هنر برای پیشبرد اهداف جامعه در عرصه‌های مختلف، امری ضروری است. از آن‌جا که ما می‌توانیم بسیاری از پیام‌ها و موضوعات مختلف در حوزه سلامت را با استفاده از زبان هنر و در قالب‌های مختلف از جمله فیلم بیان کنیم، می‌توان نتیجه گرفت که نه تنها دانشجویان باید از این‌گونه آثار استفاده کنند بلکه باید مسیری مشخص شود تا مسئولان و چهره‌های فرهنگی و هنری نیز با همکاری مراکز دانشگاهی، بیش از گذشته از ظرفیت‌های دانشجویی بهره ببرند. همچنین، ما باید در مسیری قدم برداریم که دانشجویان ما از فضای تک‌بعدی درس‌خوانی محض خارج شوند و در زمینه‌های مختلف به فعالیت بپردازند تا بتوانند در حل مسائل زندگی و جامعه، اجتماعی و چندبعدی و توانمند عمل کنند. این نگاه که دانشجو فقط باید درس بخواند، نگاه غلط و ناکارامدی است. ما امروزه با نسلی مواجه هستیم که اطلاعات روز را از فضای مجازی و در کمتر از یک دقیقه به‌دست می‌آورد و به‌راحتی آن را تحلیل و دیدگاه و نظر خود را بیان می‌کند. پس باید با جهت‌دهی و نشان دادن بستر رشد، آنان را در مسیر عقلانیت راهنمایی کنیم.

در ایران، توجه به تیپ‌های شخصیتی مختلف در حوزه روان‌شناسی یا همان مزاج‌های مختلف در طب سنتی، چندان جدی گرفته نمی‌شود و این در حالی است که عرف جامعه از استعدادهای درخشان انتظار دارد در رشته‌های به‌اصطلاح برتر ادامه تحصیل دهند. نتیجه این‌که، استعدادهای فوق‌العاده هنری موجود در دانشجویان نخبه، معمولا در سایه رشته تحصیلی آن‌ها قرار می‌گیرد. به همین علت، هرگاه بستری جهت بروز توانمندی‌های هنری دانشجویان علوم پزشکی فراهم شده است، آنان بسیار خوش درخشیده‌اند. سیاست‌گذاری جدید اداره کل فرهنگی در توجه به فرهنگ سلامت و هدایت استعدادهای هنری، آمیخته با اطلاعات علمی رشته‌های تحصیلی دانشجویان علوم پزشکی، بستری را به ‌وجود خواهدآورد که در حوزه مسائل اجتماعی و به‌ویژه عرصه سلامت، نوید تولید محصولات هنری گسترده و فاخری را در آینده نزدیک می‌دهد.  


ارتباط دانشجویان پزشکی به‌عنوان نسل آینده پزشکان کشور با جامعه هنری به‌ویژه سینماگران تا چه حد می‌تواند در ارتقای سلامت عمومی جامعه موثر واقع شود؟

مسلما یکی از عوامل تاثیرگذار در روند ارتقای سلامت عمومی جامعه، پیوند میان هنرمندان و جامعه پزشکی است، زیرا دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی که فضای سلامت را درک و لمس کرده‌اند، برای دست‌اندرکاران هنر و به‌ویژه سینماگران، بهترین مشاور و ایده‌پرداز به شمار می‌آیند و با کمک آن‌ها به اصحاب هنر، می‌توانیم در حوزه سلامت، آثار فاخر و فرهنگ‌سازی را شاهد باشیم.


دانشجویان پزشکی به‌عنوان جوانانی پرشور و مطالبه‌گر، از تولیدات تصویری و دستگاه‌ها و افراد موثر در ساخت این تولیدات چه انتظارتی دارند؟

یکی از مهمترین دغدغه‌های آن‌ها نگاه درست، اصولی، متوازن و همه‌جانبه به موضع سلامت است. متاسفانه شاهد هستیم که در بعضی از فیلم‌ها و آثار تصویری، نگاه‌ها به حوزه سلامت، ابزاری و کاملا مصنوعی است و با واقعیت هم‌خوانی ندارد. استفاده از متون ضعیف، نقش‌های کلیشه‌ای، دیالوگ‌های غیرواقعی، فرآیندهای درمانی غلط، نقدهای غیرمنصفانه و بهره‌گیری از موضوعات تکراری باعث شده است آن‌طور که شایسته است به مقوله‌های سلامت نگاه نشود و از همین رو، مردم و همچنین دانشجویان و جامعه پزشکی با این آثار حس هم‌ذات‌پنداری نخواهند داشت. به‌طور قطع، استفاده از جوانان دانش‌آموخته علوم پزشکی که به حوزه‌های نمایشی و چندرسانه‌ای علاقمند هستند، نقطه عطفی در آینده هنر و سلامت خواهد بود.


آیا اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت تاکنون برای گسترش تعاملات دانشجویان با سینماگران و سایر مولفان و صاحبان آثار هنری فضایی ایجاد کرده است؟ لطفا به‌طور خلاصه مصادیقی از آن را بیان بفرمایید.

بله. اگر بخواهم مصداقی عرض کنم، جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور یکی از فضاهای تعاملی میان هنرمندان و دانشجویان جامعه پزشکی بوده است. همچنین برگزاری کارگاه‌ها و حضور هنرمندان شاخصی همچون داریوش ارجمند، فرهاد قائمیان، رهبر قنبری، سالار عقیلی، افشین یداللهی و دیگران در دانشگاه‌ها و گسترش فعالیت‌های کانون‌ها و بهره‌مندی از ظرفیت‌ نهادهایی همچون حوزه‌های هنری و انجمن‌های‌ سینمای جوان در شهرستان‌ها باعث ایجاد این فضای تعاملی شده‌ است.


فکر می‌کنید برگزاری جشنواره فیلم سلامت تا چه اندازه می‌تواند در ایجاد ارتباط دوسویه میان جامعه پزشکی و فیلم‌سازان کشور و همچنین نهادینه کردن مفهوم سلامت در مجموع آثار سینمایی و تلویزیونی، کاربرد ابزاری موفقی داشته باشد؟

برگزاری جشنواره سلامت اتفاق بسیار ارزشمندی است که نه تنها باعث برقراری تعامل دوسویه میان هنرمندان و جامعه پزشکی می‌شود، بلکه جامعه هنری را نسبت به مولفه‌های سلامت حساس‌تر می‌کند. در این صورت، فرهنگ‌سازی سلامت در آثار هنری رشد خواهدکرد و به تبع آن، مفهوم سلامت در زندگی مردم ظهور و بروز خواهدیافت و نهادینه خواهدشد. تداوم این جشنواره، به اطلاع‌رسانی بیشتر و سریع‌تر برای سال آینده، بسترسازی برای درگیر شدن کانون‌های فیلم و عکس در جهت تولید اثر برای این جشنواره و همچنین، افزایش ارتباط جامعه پزشکی با این رویداد تاثیرگذار هنری و اجتماعی منجر خواهدشد.


جامعه سینماگران از چه طریق می‌تواند از توقعات و مطالبات اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت در حوزه سینما مطلع شود؟ آیا ‌برای برگزاری و یا استمرار برگزاری جلسات توجیهی برای فیلم‌سازان، تمایل و اراده‌ای وجود دارد؟

درهای اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت به روی همه سینماگران و هنرمندان دغدغه‌مند و متعهد به سلامت جامعه باز است و این فضا و اراده وجود دارد تا هنرمندان با طرح‌ها و ایده‌های خود موجب رشد و تعالی فرهنگ سلامت شوند. از همین رو ما حاضریم در قالب جلسات توجیهی با سینماگران از ظرفیت‌های آنان بهره ببریم و با برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی، به افزایش سواد هنری دانشجویان فعال فرهنگی کمک کنیم. توقعات و مطالبات اداره کل فرهنگی نیز همان اهداف و اولویت‌های وزارت بهداشت است، با این نگاه که فضاهای دانشجویی این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهند تا پیام‌ سلامت، از زبان خود دانشجویان این رشته‌ها تولید و به جامعه ارائه شود.